Teste ja analüüse saab ka kodus teha

29.08.2022

Paljud meist mäletavad lapsepõlvest, kuidas tohter kodus käis ja haiguse vastu abi andis. Kuigi vahepeal on kodukülastuste komme soiku jäänud, ei ole vajadus nende järele kuhugi kadunud. Seda lünka täidabki sel kevadel loodud Confido Koduvisiidi teenus.

Confido Koduvisiidi projektijuht ja eriõde Erki Limbak möönab, et vanasti olid koduvisiidid rahva hulgas vägagi populaarsed. Ent enam ei ole velskreid, kes kodudes käiksid, perearstid jällegi on ülekoormatud. Nii ei tea kunagi, millal ja kui kiiresti spetsialist koju appi jõuab. Vajadus koduvisiitide järele ei ole aga kuhugi kadunud: „Confido algusaastatest saati on meilt regulaarselt küsitud, kas me koju ka tuleme.“ Nii alustasidki Confidos tänavu aprillis eriväljaõppe saanud õed koduvisiitidega, neist pooled on ka ämmaemandad. Tänu oma põhjalikule ettevalmistusele kohtavad nad harva neile võõraid olukordi ning oskavad pakkuda tuge sünnist surmani. Koduvisiidi tiimi kuulub ka arst, kellega koostöös leitakse inimesele sobivad lahendused.

Confido Koduvisiidi tiim suudab ühes kuus reageerida keskmiselt 360 väljakutsele, see teeb 12 visiiti päevas. Just selline on ühe tiimi võimekus, aga kui nõudlus kasvab, kaasatakse töösse täiendavaid tiime. Kodukülastuse suurim eelis ongi kättesaadavus, sest meedikut saab koju kutsuda ööpäevaringselt ja isegi pühade ajal. Tõsi, esialgu pakutakse teenust esmajoones Tallinnas ja selle lähiümbruses: „Oleme käinud näiteks ka Laulasmaal ja Kosel. Seni oleme pidanud ära ütlema vaid kaks koduvisiidi soovi – üks Pärnus ja teine Kuressaares. Teistel juhtudel oleme alati patsientide juurde läinud.“ Lähiajal plaanitakse Confido Koduvisiidi teenust laiendada ka Tartusse.

Milleks koduvisiit?

Üldjuhul jõuab Confido tiim inimeseni ühe-kahe tunni jooksul ning selleks tuleb eelnevalt teha vaid broneering Confido kodulehel või telefoninumbril 670 1700. Seega on koduvisiit hea alternatiiv tundide kaupa EMO ukse taga ootamisele, aga ka kiirabi kutsumisele, kuhu tuleks helistada vaid tõelise häda korral. „Kui seisund ei ole eluohtlik, võib kiirabi kutsumisel näiteks päriselt abi vajav laps jääda vajaliku kiire abita. Pole saladus, et nii mõnigi eluküünal on kustunud, sest kiirabibrigaad on hõivatud näiteks hambavalu leevendamisega, kui samal ajal on kõrvaltänavas inimene kokku kukkunud ja juba kliinilises surmas,“ seletab Limbak.

Mõne jaoks tähendab kodune arstiabi mugavust, ent teise jaoks on see ainuvõimalik lahendus. Sest nii palju, kui on inimesi, on ka neid, kes vajavad erinevat lähenemist. Probleeme tuleb ette igasuguseid, näiteks jääb laps või täiskasvanu haigeks, inimest vaevavad kroonilised või kurnavad valud või on hoopis vaja teha koroonatestivaktsineeridakontrollida seksuaalsel teel levivate haiguste osas või leevendada pohmelust.

Kõige rohkem on Confido Koduvisiidi tiim käinud täiskasvanutele tervisekontrolli tegemas näiteks palaviku, valu või nahaprobleemide korral. Sel juhul vaadatakse inimene pealaest jalatallani üle, võetakse analüüsid ja leitakse probleemile lahendus. „Teinekord on patsiendil haiguse tõttu nii halb olla, et arstile minek on liiga koormav. Lisaks ei pruugi tal olla sobilikku transporti. Pealegi ei soovi perearstid ja teised spetsialistid haigestunut pahatihti enda vastuvõtule. Kuna teeme vastuvõtte ka nakkusohtlike patsientide juurde, saab sel viisil nakkushaige abi väljaspool EMO ning tal on vähem kontakte teistega, see takistab haiguse levikut,“ seletab Limbak.

Sageli kutsutakse meedik koju ka haige lapse juurde. „Lapsevanemate tänu on siiras, sest haige lapsega perearsti või EMO ukse taga oodata on stressirohke. Pealegi on haiget last kõige parem üle vaadata kodustes tingimustes,“ seletab Limbak. Koduvisiidist on eriti palju abi, kui peres on lapsi rohkem kui üks. „Näiteks oli ema üksi, kui üks laps haigeks jäi. Ta ei saanud võtta ülejäänud kolme last kaasa, et minna haige lapsega haiglasse. Tookord väljastasime lapsele vajaliku ravimiretsepti ja andsime soovitused, kuidas edasi toimetada. Samuti vaatasime üle ka ema, kellel olid tekkinud esmased haigussümptomid. Lapsele määratud ravi aitas ja emale jagatud tervisalased nõuanded tõstsid teadlikust, kuidas haigusega toime tulla - kõik olid rahul.“

Analüüside andmiseks ei pea kodust lahkuma

Koduvisiidi käigus on võimalik anda erinevaid analüüse, et monitoorida tervise hetkeseisu. Kõigele lisaks saab mugavalt ja privaatselt kutsuda enda juurde näiteks ka sugulisel teel levivate haiguste analüüside võtmiseks. „Seda võimalust saame hetkel siiski pakkuda vaid meestele, kuna naiste analüüsi kogumiseks on vajalik ka spetsiaalne günekoloogiline läbivaatus. Visiidi käigus võetakse veeniveri ning vajalik on koguda ka uriinianalüüs. Viimasest urineerimisest peab olema möödas 4–6 tundi. Uriiniprooviks on vajalik esmasjoa uriin. Uriiniproovi võib koguda enne visiiti spetsiaalsesse proovitopsikusse ning säilitada seda külmkapis või annab koduvisiidi õde teile proovitopsiku, mille hiljem saate sobiva materjaliga toimetada ükskõik millisesse Confido asukohta. Proovitulemustest teavitab teid meie tervishoiuspetsialist ja vajadusel määratakse ravimiretsept“, selgitab Limbak.

Kui meedik on võtnud analüüsid, toimetab ta need laborisse. Pärast vastuste saabumist võtab ta inimesega ühendust, teavitab tulemustest ja annab suunised, kuidas edasi toimida. Vahel tähendab see mõne ravimiretsepti väljakirjutamist, teinekord lisaanalüüse. Loomulikult võib otsida abi ka oma perearstilt, kes peaks ideaalis olema tervisehädade korral esimene kontakt tervishoiusüsteemis.