Hemangioomid lastel | Confido Meditsiinikeskus

Hemangioomid lastel: oodata või eemaldada?

Laste naha veresoonte neoplasmid on ulatuslik haiguste rühm, mille hulgas kõige levinum vaskulaarne kasvaja on hemangioom. Statistika kohaselt leitakse hemangioome 1–2,5% vastsündinutest, üheaastastel lastel tõuseb see näitaja 10%-ni.

On tõestatud, et sagedamini arenevad aktiivselt hemangioomid ebaküpsetel lastel, kes kannatavad loote hüpoksia all. Kuid hemangioomid võivad ilmneda ka täiesti tervetel lastel, kuna teatud võtmegeen vastutab veresoonte kasvajate moodustumise kalduvuse eest ja selle esinemise korral püsib hemangioomide tekkimise oht ka normaalselt sündinud lapsel.

Hemangioomid on healoomulised vaskulaarsed kasvajad ega metastaseeru teistele organitele, kuid on potentsiaalselt ohtlikud nende ettearvamatu kasvu ja leviku tõttu. Mõnel juhul võivad hemangioomid kasvada ümbritsevatesse kudedesse ja kui nad asuvad näiteks silma piirkonnas, võivad nad inimest ähvardada nägemise kaotusega. Kehal asudes võivad hemangioomid pikka aega veritseda ja pärast traumat ka aktiivselt kasvada. Sageli asuvad hemangioomid katmata nahal või näol, põhjustades esteetilist ebamugavust ja sotsiaalseid probleeme. Sellega seoses on laste hemangioomide ravi küsimus väga asjakohane.

Palju ravitaktikaid, neist moodsaim on laserravi

Kuigi diagnoos reeglina küsimusi ei tekita, siis ravitaktika pole kahjuks sugugi nii lihtne ja üheselt mõistetav. On levinud arvamus, et kuna paljud infantiilsed ja lapsepõlves esinevad hemangioomid võivad vanusega iseenesest kaduda või väheneda, ei tohiks lapsi asjatult ohustada varajaste meditsiiniliste protseduuride ja ebamugavusega. Seetõttu saavad paljud lapsevanemad, kellel on mure hemangioomide pärast, sageli perearstilt nõu, et tuleks oodata lihtsalt, et laps kasvaks.

Mitmed nahahemangioomide eemaldamise meetodid lastel – kirurgiline ravi, skleroteraapia, krüodestruktsioon, kiiritusravi – on väga ebamugavad ja valulikud, sageli on komplikatsioonide oht ja pikk taastumisperiood. Kuid viimastel aastatel on Eestis katsetatud ka laserravi uusi mudeleid ja välja töötatud protokolle laste pindmiste hemangioomide raviks. Uusimad meetodid võimaldavad eemaldada naha ja limaskestade hemangioome mitteinvasiivselt, kiirelt ja ohutult, vältides seega nende edasist arengut ja tüsistuste riski.

Meie andmetel saab rohkem kui 90% meie väikestest hemangioomidega patsientidest juba pärast esimest protseduuri stabiilse positiivse tulemuse. Valdav enamik laste hemangioomide laserraviprotseduure ei vaja anesteesiat, sest keskmise suurusega hemangioomide otsene kokkupuude laseriga võtab sõna otseses mõttes paar sekundit. Julgustame vanemat protseduuril osalema, see vähendab oluliselt võimalikku stressi lapse jaoks.

Hemangioomi eemaldamine ennetab selle kahjustumist ja infektsioone

Laserravi tulemusena saab peaaegu igas vanuses laste naha ja limaskestade pindmised hemangioomid üsna mugavalt eemaldada. Enam ei ole vaja oodata, et nad areneksid, vaid võimalik on kohe vältida hemangioomi kahjustumise, verejooksu, infektsiooni, armistumise ja spontaanse kasvu riski ning samuti esteetilisi probleeme ja muid võimalikke tüsistusi.

Kuna laserravi kasutamine Eestis on veel üsna uus, siis ei kuulu see haigekassa kompenseeritavate teenuste loetellu ning teave sellise ravivõimaluse kohta on sageli üllatus nii vanematele kui ka isegi mõnele pere- ja lastearstile. Laserravi protseduuride maksumus on madal ega ületa hemangioomi puhul reeglina 100–120 eurot.

Pean oma oluliseks ülesandeks levitada teavet pindmiste hemangioomide varajase ravi uute võimaluste kohta Eestis, kuna valdaval juhul on laste hemangioomide varajane eemaldamine eelistatum kui nende passiivne jälgimine ja lootus, et need spontaanselt taandarenevad.Aleksander Uskov

Dr Aleksander Uskov

Confido Laserravi kliiniku juht

Eesti Laserravi Seltsi president

Doktorist lähemalt