SILMAARST SELGITAB: Mis vahe on optometristil ja silmaarstil?

20.06.2022

Sageli satuvad patsiendid silmaarsti juurde prilliretsepti väljastamiseks. Tegelikult aga saab prilliretsepti ja teatud uuringuid teha ka kiiremini, optometristi vastuvõtul. Kuigi mõlemad neist tegelevad silmadega, on neil väga erinev roll. Confido oftalmoloog Joonas Pent selgitab, millal pöörduda optometristi ja millal silmaarsti poole.

Oftalmoloog ehk silmaarst on arstiteaduskonna lõpetanu, kellel on üldarstile vastavad teadmised kogu inimorganismist ja seda kimbutavatest haigustest. Oftalmoloog on läbinud ka erialase residentuuri, mille käigus on saadud mitmekülgne ja sügav teadmistepagas erinevatest silmahaigustest, nende diagnostikast ja ravivõtetest – nii meditsiinilises kui ka kirurgilises võtmes. Oftalmoloogid tegelevad silmahaiguste diagnostika ja raviga.

Silmaarsti juurde pöördu, kui esineb: valu silmas, põletik silmas, järsk nägemise muutus või ka näiteks kroonilise silmahaiguse sümptomid, põletik. Mitmed tõsised silmahaigused, samuti mitme süsteemse haiguse puhul (suhkruhaigus, kilpnäärme- ja liigeseprobleemid) tekkivad silmakahjustused kulgevad valu ja sümptomiteta. Silmaarst saab aidata vaid õigeaegse sekkumisega. 

Optometrist on tervishoiu kõrgkooli lõpetanu, kes on saanud laiapõhjalise hariduse silmahaigustest ja optikast. Optometristid tegelevad nägemise ja üldise silma tervise kontrolliga, lisaks ka prillide määramise ja kontaktläätsede sobitamisega.

Optometrist teostab: nägemisteravuse kontroll, prillide määramine, prilliretsepti väljastamine, silmarõhu mõõtmine, nägemisega seotud nõustamine ning erinevad testid (värvitaju test, stereoskoomilise nägemise test). Samuti saab optometristi juures teada, kas inimene peaks pöörduma silmaarsti poole.