7 tarkust kõhuvalust

13.08.2016

Kõhuvalu on üks sagedasemaid põhjusi, miks perearsti poole pöördutakse. Enamasti on kurikaelaks mõni viirus, mis meile hõlpu ei anna. Põhjused võivad aga olla ka hoopis tõsisemad!

Kõhuvalud jagunevad laias laastus kaheks: esiteks erakorralised ehk äkitselt alanud kõhuvalud, teiseks kuude või aastate jooksul süvenenud hädad, mis on ühel hetkel ületanud kannatlikkuse piiri.

1. Kus valu paikneb?

Dr Eret Jaanson ütleb, et mõnikord peab arst lahendama paraja mõistatuse, et häda põhjusteni kaevuda. Üks oluline tundemärk on valu asukoht. Näiteks ülakõhuvalud, millega kaasnevad iiveldus ja korduv oksendamine, on enamasti tingitud nakkushaigustest.

Keskmise kõhupiirkonna valu põhjustajaks on gaasid ja kahtlustada võib seedimisega seotud probleeme. Enamasti kaasneb sellega kõhulahtisus. Alumise kõhupoole valud on lisaks eelmainitule mõnikord naistel seotud günekoloogiliste, meestel aga meessuguorganite muredega.

2. Nakkushaigused

Väga paljud viirused on kolinud talvest suvesse, põhjustades gastroenteriiti (mao-soolestiku põletikku). Tüüpilisele viirusele on omased palavik ja lihasevalu, aga nendega tulevad kaasa muud sümptomid – sõltuvalt sellest, kuhu viirus endale “pesa” teeb. Kui mao limaskestale, siis kaasneb iiveldamine ja oksendamine, kui soolestikku, siis gaasid ja kõhulahtisus. Võib juhtuda, et viirus ründab korraga nii magu kui ka soolestikku.

Üks levinumaid viirusi on rotaviirus, mis, nagu ka nimi ütleb, veereb nagu pall mööda pere- ja sõpruskondi. Viiruste vältimiseks on väga oluline pesta käsi ja ka puuvilju.

Mõnikord võivad kõik ümberringi oksendada, aga sinul on pelgalt kõht vaevas. See näitab, et sinu keha on juba “ründajatega” kohtunud ja sul on tekkinud nende suhtes antikehad. Ka rotaviiruse vastu vaktsineeritud lapsed põevad haigust kergemalt.

3. Bakteriaalsed nakkused

Kui tugeva lihasevaluga kaasneb kõrge palavik ja väljaheites on verd, tuleb kiiresti arstiga ühendust võtta. Sel juhul on tõenäoliselt tegu bakteriaalse nakkusega, mis vajab täpsemat diagnostikat ning ravi.

Viirusnakkusega sarnaselt levivad bakternakkused inimeselt inimesele, nakkustekitajatega saastunud toidu ja vee tarbimisel, aga ka toiduvalmistamise pindade kaudu. Ägedalt kulgeva kõhuhaiguse korral on võtmeküsimuseks vee ja soolade taseme taastamine organismis.

Salmonella on üks tuntumaid bakteriaalse toidumürgistuse põhjustajaid ja 2022 aastal registreeriti Eestis 53 salmonelloosi juhtumit. Eriti ohtlik on, kui nakkuskandja töötab toitlustusasutuses ning tema kätelt satub bakter töötlemata toidule, milleks sageli on munad ja linnulihatooted või muu toores liha. Kodus soovitab dr Jaanson pärast toore liha lõikumist kindlasti lõikelauda pesta, eriti siis, kui hakid sellel järgmiseks salatimaterjali.

Düsenteeria on teine levinum bakteriaalne nakkus, mida nimetatakse ka mustade käte haiguseks. Eestis pole düsenteeriapuhanguid mitme aasta jooksul esinenud, enamasti tuuakse see haigus kaasa reisilt.

4. Kuidas enda eest hoolitseda?

Ägedalt kulgeva kõhuhaiguse korral on võtmeküsimuseks vee ja soolade taseme taastamine organismis. “Kui neid õigel ajal ei taasta, siis “närtsime ära”. Viiruse toksiinid muudavad kehavedelikud mürgiseks, millest tekivad omakorda tervisehäired kuni ajutegevuse häireteni välja,” selgitab dr Jaanson.

Kui oksendamise ja/või kõhulahtisuse pärast on tekkinud soolade ja vee kadu, võib inimene sattuda soolepõletikuga haiglasse tilgutite alla.

Apteegi käsimüügis on saadaval spetsiaalne segu Rehydron, milles sisalduv suhkur soodustab vee ja naatriumi imendumist sooltes ning tsitraat korrigeerib happe-aluse tasakaalu häireid. Raskematel juhtudel aitab siiski ainult haiglaravi.

Kui organismis möllav pisik tõstab maohappe taset, siis me eriti süüa ei taha. Sööma end sundima ei peagi, kindlasti ei tohiks unustada aga vedeliku tarbimist. Maovaevuste korral ei sobi gaasilised joogid, samuti ei soovitata piimatooteid.

5. Gaasid

Gaasid tekivad peamiselt vale käärimise tagajärjel, kui soole mikrofloora on muutunud või sinna jääb liialt bakterite eluks vajalikke toitaineid.

Gaase aitab siduda vana hea aktiveeritud süsi. Sorbexi söekapslites sisalduvaid mikropelleteid võib anda ka lastele, kui kõht on väga lahti. Samuti seob liigse vedeliku ja absorbeerib gaasid Smecta pulber, soolestiku bakterite tasakaalu aitavad taastada mitmesugused probiootikumid.

6. Ärritatud soole sündroom

Pidev kõhuvalu või ebamugavustunne ning vahelduvad kõhulahtisus ja -kinnisus võivad olla tingitud ärritatud soole sündroomist. Leevendust võid saada oma toidulaua muutmisest, sest on leitud seoseid ärritatud soole sündroomi ning süsivesikute tarbimise vahel. Kõige sagedmini on põhjuseks laktoosi ehk piimasuhkru talumatus.

7. Kõhuvalu põhjustavad haigused

Kõhuvalu võivad põhjustada mitmed haigused. Näiteks maohaavand annab endast tunda pärast sööki, valu tekib ülakõhu keskosas. Kaksteistsõrmiksoole haavandile on iseloomulik paremal ülakõhus tuntav terav valu, mis esineb tühja kõhuga ja sageli öösiti. “Mõnikord tundub see valu nagu noatorge,” kirjeldab Eret Jaanson.

Söömise ajal paremasse külge ja isegi selga kiirguv valu on vahel märk sapikividest. Kui kivid liiguvad juba sapijuhasse (silmad tõmbuvad kollaseks), on tegu ohtliku seisundiga, mis vajab kiiret sekkumist. Sapikivid hakkavad ladestuma vaikselt, kui oled kiiresti kaalus juurde võtnud või ruttu kaalu langetanud. “Sapikivitõbe soodustavad naissugu, ülekaal, vanus, diabeet, kiire kaalulangus, aga ka nälgimine,” loetleb dr Jaanson.

Probleeme võib tekitada ka pimesool. Sellest annab tunda tugev valu paremal alakõhus. Püüa paremal jalal hüpata – kui tunned tugevat valu, siis ära enam oota, vaja on kiiresti haiglasse minna!

Kroonilise kõhuvalu korral broneeri aeg kõhuvalu konsultatsioonile

Konsulteeri toitumisterapeudiga

Konsulteeri Confido Digikliiniku arstiga

Artikkel ilmus algselt ajakirjas Tervis Pluss (2016, august). Käesolev blogiartikkel on kaasajastatud 6.02.2024.